Kategorie:

Fizjoterapia po COVID jak długo trwa i na czym polega?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, robi się ona konieczna wśród osób, jakie miały kontakt z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dobrane formy leczenia. Niezmiernie ważne jest też niebagatelizowanie objawów, bowiem w wielu wypadkach potrafią się one wzmacniać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z mocnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID winna być dostosowana do własnych potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza pomoc z rehabilitantem jest istotna, aby stworzyć spersonalizowany plan działania także fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg różnych zabiegów, z jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a zalety dla pacjentów. Oto kilka popularnych zabiegów stosowanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w zmniejszeniu bólu oraz poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną metodą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu gojenia tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID kluczowe są również treningi relaksacyjne, jakie mają na celu redukcję stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach powiązanych z przewlekłym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną klienta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest następującą popularną techniką stosowaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych metod manualnych przez fizjoterapeutę w celu polepszenia zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozciąganie mięśni, oraz wszystko to przeprowadzane jest zgodnie z własnymi sprawami chorego.
Wszelkie te metody potrafią być dobre w rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 , jednakże ostateczny wybór zabiegów powinien być uzgodniony z rehabilitantem, który dopasuje terapię do własnych spraw również stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest też regularne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.