Kategorie:

Rehabilitacja po COVID jak dobrać ćwiczenia?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, robi się ona niezbędna pośród osób, jakie miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym właściwiej dobrane formy leczenia. Niezwykle kluczowe jest również niebagatelizowanie objawów, bowiem w wielu przypadkach potrafią się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z silnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID winna być dostosowana do własnych potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza rada z lekarzem jest istotna, aby opracować spersonalizowany cel leczenia i terapii. Rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 zawiera szereg nowych zabiegów, z których niektóre cieszą się ogromniejszą popularnością ze względu na ich efektywność i zalety dla chorych. Oto kilka znanych zabiegów używanych w ciągu fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w obniżeniu dyskomfortu i poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą strategią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zwiększeniu procesu naprawy tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID kluczowe są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu redukcję stresu, poprawę samopoczucia i regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach powiązanych z stałym stresem i poprawiać ogólną kondycję psychiczną oraz fizyczną klienta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest następującą prostą formą wykorzystywaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu innych technik manualnych przez fizjoterapeutę w celu poprawy kierunku ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego i złagodzenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i napinanie mięśni, i wszystko to prowadzone jest zgodnie z indywidualnymi sprawami chorego.


Wszelkie te formy potrafią być efektywne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być uzgodniony z rehabilitantem, który dostosuje terapię do osobistych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest również systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.